Przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności dla ludzi zaczynają również być stosowane przez większość przetwórców karmy dla zwierząt domowych. Zakłady produkujące karmę dla zwierząt podlegają (między innymi) Rozporządzeniu (WE) 767/2009 i Rozporządzeniu (WE) 1831/2003.
Wymagane jest posiadanie kompleksowego planu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP) lub planu kontroli zapobiegawczych opartych na analizie zagrożeń i ryzyka (HARPC) obejmujących prawidłową filtrację powietrza, wody i pary wykorzystywanych w procesach.
Każda karma dla zwierząt domowych ma specyficzne potrzeby, ale ogólnie występuje co najmniej 13 miejsc, w których filtracja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa produktu i urządzeń. Oto tylko kilka przykładów:
- Woda ze źródła: woda wodociągowa lub źródlana wykorzystywana do zasilania kotłów lub systemów czyszczenia na miejscu (CIP) i czyszczenia parowego na miejscu (SIP).
- Woda stanowiąca składnik: woda procesowa wykorzystywana do dostosowywania wilgotności podczas mieszania produktu.
- Para spożywcza: para wykorzystywana do kondycjonowania mięsa lub gotowania produktu w puszkach w określonych temperaturach.
- Wytłaczanie: para pod wysokim ciśnieniem, która formuje karmę do ostatecznego kształtu i wielkości.
- Sprężone powietrze: powietrze wykorzystywana do suszenia urządzeń po umyciu.
Współpraca z firmą doświadczoną w zakresie filtracji pomoże w opracowaniu systemu, który będzie zarówno zgodny z przepisami, jak i ekonomiczny.
Oferujemy te zasoby dodatkowe jako punkt wyjścia: