Mimo że produkcja i handel napojami bezalkoholowymi nie jest uregulowany w jednej dyrektywie, zasadniczy wpływ mają różnorodne wytyczne, takie jak dyrektywa Rady 83/98/WE lub Rozporządzenie (WE) 1333/2008. Aby chronić konsumentów przed chorobami przenoszonymi przez żywność, od przetwórców wymaga się posiadania planu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP) lub planu kontroli zapobiegawczych opartych na analizie zagrożeń i ryzyka (HARPC).
Chociaż urządzenia różnią się, filtracja jest na ogół zalecana na następujących etapach przetwarzania napojów:
- Woda doprowadzana ze źródła: filtracja wstępna wody studziennej w celu usunięcia osadów, cząstek stałych i większych mikroorganizmów przez filtr 25-mikronowy; produkcja wody fabrycznej odpowiedniej do czyszczenia urządzeń i pojemników.
- Przetwarzanie pośrednie: filtracja wgłębna przez filtr 5-mikronowy w celu usunięcia mniejszych cząstek stałych i zanieczyszczeń zrzucanych podczas etapów aktywacji żywicy lub węgla w celu uzyskania wody o kontrolowanej wielkości cząstek — zwykle stosowanej do rozcieńczania odczynników do CIP.
- Filtracja dokładna: filtracja przez filtr 1-mikronowy w celu usunięcia zanieczyszczeń koloidalnych, takich jak kwasy humusowe potencjalnie obecne w wodzie lub w pojemnikach.
- Filtracja końcowa: krytyczne filtrowanie przez filtr 0,2-mikronowy tuż przed pakowaniem, przy użyciu wysoce wydajnego filtra membranowego do wychwytywania ostatnich pozostałych zanieczyszczeń.
- W magazynie: filtry wentylacji zbiorników przechowywanego produktu w zbiornikach magazynowych; aby zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń przenoszonych w powietrzu, wyrównując jednocześnie ciśnienie w zbiorniku przy zmianach objętości.
Praca z doświadczonym partnerem w zakresie filtracji może pomóc w zaprojektowaniu systemu, który będzie zarówno zgodny z przepisami, jak i ekonomiczny.
Te zasoby dodatkowe od firmy Donaldson zapewnią przewagę w punkcie wyjścia: