Zanieczyszczenie układu hydraulicznego cząstkami metalu
Cząstki metalu i rdzy należą do najczęstszych zanieczyszczeń hydraulicznych.
Opiłki metalu są produktem ubocznym wielu procesów produkcji metalowych zbiorników hydraulicznych — w tym wiercenia i gwintowania. Drobne cząstki metalu mogą również odrywać się pod wpływem tarcia między częściami poruszającymi się podczas pracy maszyny hydraulicznej, co występuje szczególnie często, gdy olej hydrauliczny jest zbyt rzadki. Koła zębate, ocierając się o stronę wlotową korpusu pompy zębatej, mogą ścierać się i tworzyć opiłki metalu, zaś tłoki siłowników o długim skoku, stosowane w podnośnikach hydraulicznych, mogą trzeć o wewnętrzne gładzie cylindrów, co jest źródłem wiórów i opiłków metalu.
Kolejnym źródłem zanieczyszczeń układu hydraulicznego cząstkami metalu jest docinanie elastycznych przewodów hydraulicznych zbrojonych drutem. Przed obciśnięciem okuć na obciętych końcach takiego przewodu elastycznego, należy wyczyścić je specjalnym wyciorem napędzanym pneumatycznie.
Kawitacja to zjawisko wynikające z oddziaływania nadmiernego ciśnienia na maleńkie pęcherzyki gazów, obecne na metalowych powierzchniach wewnątrz układu hydraulicznego. Pęcherzyki gazów mogą tworzyć się np. w warunkach zdławienia dopływu oleju hydraulicznego do pompy. Nadmierne ciśnienie prowadzi do implozji pęcherzyków, czemu towarzyszą fale uderzeniowe, powodujące erozję powierzchni metalowych i wybijanie z nich odłamków.
O ile metale miękkie, np. aluminium i brąz, są bardziej podatne na uszkodzenia kawitacyjne, do zjawiska tego dochodzi również na powierzchni metali twardych, takich jak stal.
Kawitacja jest problemem i zarazem efektem ubocznym, w wyniku którego cząstki metalu zaczynają krążyć w układzie hydraulicznym, skutkując jego zanieczyszczeniem. Cząstki metalu w obiegu mogą spotęgować stopień erozji układu, gdy przepływają z dużą prędkością przez suwaki zaworów i krawędzie króćców zaworowych.
Z badań wynika, że zanieczyszczenia mechaniczne oleju hydraulicznego mogą przyczyniać się nawet do powstawania kolejnych pęcherzy kawitacyjnych, prowadząc do „błędnego koła” i tym samym dalszego wzrostu ilości zanieczyszczeń w obiegu. Łatwo zatem zrozumieć, jak ważna jest kontrola poziomu stężenia zanieczyszczeń mechanicznych. Należy używać oleju hydraulicznego wysokiej jakości i wlewając go do układu, należy chronić układ przez zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz. Należy stosować wysoce sprawną filtrację oleju, korzystając na przykład z rozwiązań firmy Donaldson, by chronić eksploatowane maszyny hydrauliczne przed awariami. Trzeba również płukać układy hydrauliczne, aby usuwać z nich szlam.