Gdzie kupić Sklep Kontakt

Wymiana filtrów hydraulicznych – co należy wiedzieć

Filtracja jest istotnym elementem układów hydraulicznych, które generują użyteczną moc dla maszyn rolniczych, budowlanych i innego ciężkiego sprzętu.  

Chociaż rzadko można znaleźć maszyny, które wykorzystują wszystkie rodzaje filtrów hydraulicznych, w większości układów stosuje się wiele punktów filtracji. Każdy filtr jest przeznaczony do usuwania zanieczyszczeń, co pomaga chronić i przedłużać żywotność drogiego sprzętu – a każdy producent maszyn równoważy koszty oraz ograniczenia fizyczne z najbardziej efektywnym sposobem ochrony układu i odpowiednio dobiera filtry. Kiedy nadchodzi czas wymiany filtrów hydraulicznych, ważne jest, aby zrozumieć różnice w specyfikacjach i znaczenie jakości filtracji.

Jakie są rodzaje filtrów hydraulicznych?

Poniżej przedstawiono najpopularniejsze filtry stosowane w obiegach układu hydraulicznego. Przy wyborze filtra zamiennego ważnymi zagadnieniami są: lokalizacja każdego filtra w układzie i ciśnienie w tym miejscu.

Filtry niskociśnieniowe

Znajdują się one w większości układów hydraulicznych, zwykle między zbiornikiem a pompą, w obiegu powrotnym do zbiornika hydraulicznego. Niskociśnieniowe filtry hydrauliczne są zwykle przystosowane do ciśnień do 24 bar / 350 psi. Podstawowym celem stosowania takiego filtra jest zapobieganie przedostawaniu się dużych zanieczyszczeń do pompy.

Filtry średniociśnieniowe

Filtry średniociśnieniowe są zwykle projektowane jako elementy obiegu, jako rozwiązanie przykręcane lub jako rozwiązanie z misą z nabojem. Zwykle są przystosowane do użytku przy poziomach ciśnienia 20–138 bar / 90–2000 psi. Filtry te służą zazwyczaj do zbierania nieczystości powstających podczas pracy sprzętu.

Filtry wysokociśnieniowe

Filtry wysokociśnieniowe z wkładem nabojowym są zwykle umieszczane między pompą a podzespołami, takimi jak silniki, cylindry i zawory, i są zaprojektowane tak, aby zapewniać maksymalną ochronę. Pomagają one chronić te najważniejsze podzespoły przed poważną (i kosztowną) awarią. Filtry wysokociśnieniowe są zwykle przystosowane do poziomów ciśnienia od 130 bar / 1885 psi do 450 bar / 6500 psi (lub wyższych).

Filtry w zbiornikach

Filtry w zbiornikach to niskociśnieniowe filtry umieszczane w zbiorniku, zajmujące niewiele miejsca, które posiadają głowicę na górze zbiornika i nabój wewnątrz w celu filtracji przewodu powrotnego i ssawnego.  Zazwyczaj filtry te służą do zbierania nieczystości powstających podczas pracy sprzętu i pomagają w utrzymaniu czystości zbiornika.

Filtry siatkowe

Filtr siatkowy to urządzenie wykonane z drucianej siatki, zwykle umieszczane w zbiorniku. Jego zadaniem jest usuwanie dużych cząstek z płynu, gdy płyn hydrauliczny zbliża się do strony ssawnej pompy.

Filtry odpowietrzające

Płyn hydrauliczny przemieszcza się do i na zewnątrz zbiorników w celu zasilania obiegów hydraulicznych. Gdy płyn się porusza, musi zostać zastąpiony przez powietrze. Ponieważ typowe miejsca pracy są pełne brudu, pyłu i wilgoci, jeśli pozostawi się je bez kontroli, zanieczyszczenia te mogą dostać się do zbiorników i obiegów hydraulicznych. Odpowietrzniki (takie jak Donaldson T.R.A.P) są zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymywać przepływ czystego powietrza do i ze zbiorników; mogą one również zapobiegać przedostawaniu się wilgoci i zawieszonych w powietrzu cząstek o wielkości powyżej 3 mikronów do obiegów.

Znaczenie parametrów znamionowych ciśnienia i skuteczności

Każdy filtr został zaprojektowany tak, aby wytrzymywać określony poziom ciśnienia, w zależności od jego położenia w obiegu hydraulicznym. Na przykład filtr umieszczony między zbiornikiem a pompą jest przystosowany do niskiego ciśnienia, podczas gdy filtr umieszczony bezpośrednio za pompą zazwyczaj będzie wymagać dostosowania do wysokiego ciśnienia. W przypadku podzespołów wysokociśnieniowych wymagane są filtry o wyższych parametrach ciśnieniowych.

Jednak ciśnienie nie jest jedyną rzeczą, którą należy brać pod uwagę; liczy się również skuteczność filtracji. Im skuteczniejszy jest filtr, tym mniej cząstek przepuszcza w strumieniu. Filtry o wysokiej skuteczności przepuszczają mniej zanieczyszczeń, ale mogą ograniczać przepływ, podczas gdy filtry o niskiej skuteczności mają mniejsze ograniczenia, ale przepuszczają więcej zanieczyszczeń.

Założenie, że zawsze należy wybierać filtr o wysokiej skuteczności, aby lepiej chronić podzespoły, ma sens, ale nie zawsze jest to najlepszy wybór. Większość filtrów ciśnieniowych i powrotnych posiada funkcję obejścia, aby chronić układ przed uszkodzeniami spowodowanymi rozruchem na zimno (wysoka lepkość), niewystarczającym przepływem oleju lub wzrostem ciśnienia. Oznacza to, że jeśli filtr ulegnie zatkaniu lub działa z nadmierną wydajnością, ponieważ jego poziom skuteczności nie jest odpowiedni dla danego zastosowania, zawór otwiera się, aby chronić układ – ale także przepuszcza niefiltrowany olej i zanieczyszczenia.

Jest to delikatna równowaga między skuteczną filtracją a zadławieniem systemu przez nadmierną skuteczność i ważne jest, aby wszelkie filtry zamienne były wybierane na podstawie wartości skuteczności i ciśnienia zalecanych przez producenta maszyny.

Obejście może być umieszczone we wkładzie nabojowym lub w głowicy.  Należy również upewnić się, że filtr jest wymieniany na taki, który ma taką samą budowę – jeśli zużyty filtr ma swoje obejście w głowicy, filtr zamienny również musi mieć obejście w głowicy.

Więcej produktów znajdziesz online.

Wskazówki dotyczące bezproblemowej wymiany filtra
  1. Przestrzegaj zaleceń producenta sprzętu dotyczących częstotliwości konserwacji systemu. Zwykle wyraża się to w roboczogodzinach.
  2. Sprawdź w instrukcji producenta sprzętu zalecenia dotyczące wartości ciśnienia i skuteczności każdego filtra i przestrzegaj ich.
  3. Nie wybieraj najtańszego dostępnego filtra. Filtry renomowanych producentów przechodzą rygorystyczne testy skuteczności i trwałości. Dobrze wykonany i skuteczny filtr ochroni cenniejsze podzespoły w maszynie znacznie dłużej i bez ryzyka niespodziewanych przestojów.
  4. W razie wątpliwości skontaktuj się z ekspertami Donaldson w celu uzyskania wskazówek.

Film dotyczący serwisowania filtra hydraulicznego

Najlepsze praktyki Donaldson i zalecane kroki dotyczące serwisowania filtra hydraulicznego. Postępując zgodnie z tymi prostymi krokami, zobaczysz, jak możesz obniżyć koszty konserwacji i wydłużyć żywotność układu hydraulicznego.
Close

Masz więcej pytań na temat korzyści, jakie nasze produkty przynoszą Twojej firmie?

Close