Gdzie kupić Sklep Kontakt

Co to jest płyn hydrauliczny? Sześć ważnych rzeczy, które należy wiedzieć!

Od potężnej koparki po ładowarkę o sterowaniu burtowym – żaden układ hydrauliczny nie może działać bez tego życiodajnego płynu: płynu hydraulicznego. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym dokładnie jest płyn hydrauliczny? W tym artykule przyjrzymy się płynowi hydraulicznemu i wszystkim związanym z nim zagadnieniom, w tym zanieczyszczeniom hydraulicznym, płukaniu hydraulicznemu, rodzajom filtrów hydraulicznych oraz temu, co należy zrobić, jeśli nie masz szczęścia i doznałeś wniknięcia płynu hydraulicznego.

1. Co to jest płyn hydrauliczny?

Układ hydrauliczny wykorzystuje płyn (zamiast podzespołów sztywnych) jako elastyczny czynnik do wykonywania pracy w układzie. To jednak nie wszystkie zadania płynu hydraulicznego: zapewnia również niezbędne smarowanie, zmniejszając tarcie i ścieranie, a także odprowadza ciepło z najważniejszych podzespołów, poprawiając wydajność i wydłużając żywotność sprzętu. Płyn hamulcowy i płyn wspomagania kierownicy w naszych pojazdach to przykłady najlepiej nam znanych płynów hydraulicznych.

2. Jakie są rodzaje płynu hydraulicznego?

Istnieją rodzaje płynów hydraulicznych na każdą sytuację. Jakiego zatem płynu hydraulicznego należy użyć? W zależności od systemu możesz potrzebować płynu na bazie wody lub ropy naftowej; może on być naturalny/bio lub syntetyczny; niektóre rodzaje specjalistyczne są nawet trudnopalne! Maszyny rolnicze często wykorzystują biodegradowalny płyn hydrauliczny, podczas gdy ciężki sprzęt zwykle używa produktów syntetycznych na bazie ropy naftowej. Bez względu na to, jakiego płynu hydraulicznego używasz, zachowaj spójność i nie dolewaj produktów innego producenta. Równie ważne jest rutynowe pobieranie próbek płynu hydraulicznego w celu zbadania pod kątem obecności wody i zanieczyszczeń. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi właściwości płynu hydraulicznego.

3. Jak dochodzi do zanieczyszczenia hydraulicznego?

Zanieczyszczenie płynu hydraulicznego jest prawdopodobnie piętą achillesową każdego układu hydraulicznego. 70–80% awarii układów hydraulicznych można przypisać zanieczyszczeniom w płynie. Zazwyczaj wyższe wartości ciśnienia i niższe tolerancje w urządzeniach powodują, że system jest bardziej podatny na zanieczyszczenia i nieczystości. Może to oznaczać kosztowne naprawy i wymiany, niekorzystnie wpływając na zwrot z inwestycji.

  • Zanieczyszczenie cząstkami przenoszonymi przez powietrze i wodę może w negatywny sposób wpływać na czas cyklu i wydajność urządzeń, powodując spadki mocy i zmniejszone rozpraszanie ciepła. Mleczny wygląd płynu hydraulicznego zwykle wskazuje na zanieczyszczenie wodą; płyn spieniony jest najprawdopodobniej zanieczyszczony powietrzem.
  • Zanieczyszczenie cząstkami stałymi jest odpowiedzialne za wiele widocznych uszkodzeń przekładni głównych i silników hydraulicznych. Piasek, muł, pył i sadza zazwyczaj przedostają się do układu hydraulicznego przez nieszczelne uszczelki lub z powodu braku filtracji odpowietrznika. Skoro płyny mogą się wydostawać, otwartą drogę mają również nieczystości: nigdy nie ignoruj wycieku, nawet najmniejszego! Z reguły w przypadku wymiany przewodu elastycznego należy również wymienić wkład filtra i wymienić lub spłukać płyn hydrauliczny.
  • Zanieczyszczenie chemiczne powstaje, gdy starzejący się płyn hydrauliczny zaczyna się rozkładać (utleniać) i rozpadać. Może się to również zdarzyć w przypadku zmieszania różnych rodzajów płynów hydraulicznych: niekompatybilne domieszki mogą powodować niepożądane reakcje chemiczne. Zanieczyszczenie chemiczne jest głównym powodem regularnej wymiany płynu hydraulicznego. Sprawdź podane przez producenta wskazówki dotyczące używanego płynu hydraulicznego: wskazówki określają optymalny harmonogram wymian danego płynu.

Niestety, niektóre zanieczyszczenia są nieuniknione – czy to zanieczyszczenia samoistne, zanieczyszczenia generowane podczas pracy systemu, czy niepożądane zanieczyszczenia zewnętrzne przedostające się do systemu. Na szczęście można zminimalizować zanieczyszczenie płynu hydraulicznego, stosując wysokiej jakości filtry, takie jak filtry produkowane przez firmę Donaldson, oraz wykonując regularne spłukiwanie.

Więcej produktów znajdziesz online.

4. Jak mogą pomóc filtry hydrauliczne?

Stosowanie i odpowiednia pielęgnacja dobrej jakości filtra hydraulicznego jest jednym z kluczowych sposobów radzenia sobie z problemem zanieczyszczenia, co pozwala utrzymać każdy element w jak najlepszym stanie oraz, w efekcie, wydłużyć żywotność całego układu. Inwestycja w filtry wysokiej jakości to zawsze rozsądne rozwiązanie. Firma Donaldson produkuje wysokiej jakości produkty i rozwiązania w zakresie filtracji od ponad 100 lat – technologia filtracji jest w naszym DNA.

Istnieją różne typy filtrów hydraulicznych do różnych zastosowań i rodzajów płynów hydraulicznych, a firma Donaldson oferuje opcje do zastosowań o niskim, średnim i wysokim ciśnieniu. Przykładowo filtr spustowy obudowy chroni przed wzrostem ciśnienia w przewodzie spustowym obudowy. W przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia uszczelki zaczną się poddawać, co może nawet doprowadzić do zerwania pokrywy z głowicy silnika!

Zastąpienie konwencjonalnych pochłaniaczy wilgoci odpowietrznikami T.R.A.P (Thermally Reactive Advanced Protection – zaawansowane zabezpieczenie termicznie reaktywne) firmy Donaldson zapewni ochronę zarówno przed wilgocią z powietrza, jak i zanieczyszczeniami cząstkami stałymi. Technologia T.R.A.P usuwa opary wilgoci z powietrza wlotowego i wydala wilgoć z powrotem do atmosfery. Co więcej, odpowietrzniki T.R.A.P oferują trzykrotnie większą zdolność zatrzymywania nieczystości niż konwencjonalne pochłaniacze wilgoci.

 

5. Skąd mam wiedzieć, czy powinienem spłukać lub wymienić płyn hydrauliczny?

Spłukanie płynu hydraulicznego nie oznacza po prostu jego wymiany. Spłukanie płynu hydraulicznego jest znacznie bardziej skomplikowanym zadaniem i jest zalecane w przypadku awarii któregoś podzespołu (na przykład przekładni głównej lub pompy) lub w przypadku remontu ważnego podzespołu albo całej maszyny. Obejmuje ono najpierw spuszczenie płynu hydraulicznego, a następnie przepuszczenie przez układ płynu o niższej lepkości pod wysokim ciśnieniem. Powoduje to usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i resztek z układu, pozostawiając go czystym i gotowym do wprowadzenia świeżego płynu hydraulicznego. W skrócie: najlepszą praktyką jest regularna wymiana płynu i spłukiwanie go w razie potrzeby.

6. Co to jest wnikanie płynu hydraulicznego?

Gdy płyn hydrauliczny jest pod ciśnieniem, może z powodu dużej siły dostać się pod skórę. Nazywa się to wniknięciem płynu hydraulicznego, którego skutki mogą być poważne, a w niektórych przypadkach śmiertelne. Ponieważ uraz może wydawać się niewielki, jak użądlenie pszczoły lub ukłucie szpilką, często pozostaje niezauważony i jest ignorowany. Jeśli sprawdzasz, czy nie ma wycieków płynów, nigdy nie próbuj ich wykrywać gołymi dłońmi – zamiast tego użyj czystego, suchego kawałka kartonu lub innego materiału. Jeżeli w przypadku nieszczęśliwego ukłucia podejrzewasz uraz, zachowaj ostrożność: zasięgnij porady lekarza! Uraz może wydawać się nieistotny; ale potencjalne konsekwencje już takie nie są!

Teraz masz już wystarczającą wiedzę o płynie hydraulicznym.

Przyjrzeliśmy się różnym typom płynów hydraulicznych, sposobom powstawania zanieczyszczenia i sposobom jego zwalczania, poznając różne typy filtrów hydraulicznych. Nie można lekceważyć znaczenia płynu hydraulicznego. Jeśli inwestujesz pieniądze w odpowiedni płyn, warto poświęcić czas, wysiłek i pieniądze na utrzymanie go w jak najlepszym stanie. Regularnie sprawdzaj stan filtrów i wymieniaj je, gdy ulegną zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu. Każdy rodzaj płynu hydraulicznego wymieniaj zgodnie z wytycznymi producenta, a w uzasadnionych przypadkach wykonuj spłukanie. Twoje układy hydrauliczne podziękują Ci i nagrodzą Twoją inwestycję długimi latami wydajności.

Masz więcej pytań na temat korzyści, jakie nasze produkty przynoszą Twojej firmie?

Close