Olej napędowy ma okres przydatności do użytku
Olej napędowy o bardzo niskiej zawartości siarki (ULSD) i biodiesel mają mniejszą stabilność podczas przechowywania w porównaniu z tradycyjnym olejem napędowym o wysokiej zawartości siarki. Chociaż prawdą jest, że usuwanie siarki poprawia stabilność, proces hydrorafinacji ma również tendencję do niszczenia naturalnie występujących przeciwutleniaczy. W rezultacie niektóre paliwa ULSD mogą wymagać dodania stabilizatora, aby zapobiec tworzeniu się nadtlenków, które prowadzą do rozpuszczalnych żywic. Zalecenia dotyczące okresu przydatności do użytku dla mieszanek oleju napędowego z ropy naftowej i biodiesla są krótsze niż rok, a czasami nawet 2 miesiące, w zależności od poniższych czynników.
Konsekwencje niestabilnego paliwa
Niestabilność utleniająca oleju napędowego z ropy naftowej lub biodiesla prowadzi do powstawania produktów rozkładu paliwa. Obejmują one:
- Żywice: lepkie lakiery, które przyczyniają się do korozji i osadów we wtryskiwaczach, powodując podawanie nadmiernej lub niedostatecznej ilości paliwa.
- Osady: cząstki stałe zatykające filtry i powodujące zużycie ścierne pomp paliwowych i wtryskiwaczy.
- Kwasy powodują korozję zbiorników i układów paliwowych, prowadząc do powstawania twardych cząstek stałych i przedwczesnej awarii części.
- Zagęszczacze: zwiększają lepkość paliwa, prowadząc do niepełnego spalania i zwiększonego zużycia paliwa.
Typowe konsekwencje spadku jakości paliwa obejmują spadek mocy, zwiększone zużycie paliwa, przedwczesne zatykanie się filtra, uszkodzenie pomp/wtryskiwaczy paliwa i zwiększenie kosztów konserwacji. Ogólnie rzecz biorąc, spadek jakości paliwa obniża jakość spalania paliwa. Można zauważyć objawy, takie jak czarny dym, trudniejszy rozruch i spadek osiągów silnika.
Spadek jakości paliwa podczas przechowywania
Czas jest wrogiem jakości oleju napędowego. Niestabilność utleniająca może zachodzić powoli podczas długotrwałego przechowywania lub może zostać przyspieszona przez wysokie temperatury, obecność wolnej wody i zanieczyszczeń. Spadek jakości może prowadzić do wysokiej liczby kwasowej, wysokiej lepkości oraz powstawania żywic i osadów (produkty rozkładu paliwa). Biodiesel jest szczególnie podatny na wpływ wyższych temperatur. Zestawy danych są różne, ale można prawidłowo przyjąć, że szybkość utleniania wzrasta 2,2 razy na każde 10°C/18°F.
Przykład: mieszanka biodiesla przechowywana w różnych temperaturach
68°F/20°C: marginalnie, prawidłowa po 6 miesiącach
77°F/25°C: spadek jakości po 6 miesiącach
86°F/30°C: spadek jakości po 4 miesiącach
Woda w paliwie może przyspieszać proces utleniania, ale jeszcze gorsze są skutki zakażenia mikrobiologicznego, które mogą się nasilać w wyniku obecności wody w zbiorniku. Te bakterie i grzyby dosłownie żywią się paliwem, pozostawiając kwasy i różne formy czarnych, lepkich, śluzowatych materiałów, które powodują korozję zbiornika i zatykają filtry paliwa. Bez względu na czynniki, które przyczyniły się do spadku jakości paliwa, procesu tego nie można odwrócić. Kluczem do sukcesu jest zapobieganie mu, zanim nastąpi poprzez stosowanie dobrych praktyk postępowania z paliwem.