Rozwiązanie
Zanieczyszczenie mikrobiologiczne ma różny wygląd, ale wygląda inaczej niż typowy brud. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że ma problem z układem, dopóki nie doświadczy zatykania filtra. W tym momencie sytuacja jest znacznie poważniejsza niż tylko kilka drobnoustrojów.
Diagnozowanie wzrostu drobnoustrojów
W zużytych filtrach paliwa można znaleźć jeden prosty wskaźnik. Otwórz zatkany filtr, jeśli jest pokryty śmierdzącym, śliskim, czarnym brudem; to prawdopodobnie masz problem z drobnoustrojami. Jedna z metod testowych ASTM do diagnozowania drobnoustrojów w paliwie jest opisana w normie ASTM D7463-08. Ten test wykrywa obecność trójfosforanu adenozyny (ATP) w paliwie i mieszaninach paliwo-woda. ATP to cząsteczka niosąca energię, którą można znaleźć we wszystkich żywych komórkach. Jeśli ATP jest obecny, oznacza to, że w zbiorniku oleju napędowego żyją drobnoustroje. Test pomaga oszacować stężenie drobnoustrojów, co jest przydatne w diagnozowaniu problemu drobnoustrojów, zatwierdzaniu skuteczności uzdatniania i bieżącym monitorowaniu zapasów paliwa. Zaletą tej metody testowej jest to, że jest szybka i łatwa. Użytkownik może to zrobić i zobaczyć wyniki w ciągu około 10 minut.
Inne testy, które mogą wykonać użytkownicy, mogą być bardziej złożone i wymagać kilku dni na uzyskanie wyników. Należy zauważyć, że niezależnie od wybranej metody badania, jedna próbka może nie dać pełnego obrazu. Najlepszym sposobem uzyskania dobrego obrazu powagi każdego problemu biologicznego jest pobranie próbek z więcej niż jednego miejsca i na różnych głębokościach. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy konstrukcja zbiornika utrudnia badanie obszarów, w których znajduje się woda. W zależności od wielkości inwestycji w paliwo można wezwać eksperta lub zakupić dostępny w handlu zestaw do samodzielnego przeprowadzenia testów. Szybkie wyszukiwanie hasła „zestaw do badania wzrostu drobnoustrojów” przyniesie kilka możliwości.
Usuwanie kolonii drobnoustrojów
Drobnoustroje są wszędzie. Ale kiedy zaaklimatyzują się w układzie paliwowym, półśrodki prawdopodobnie nie wyeliminują problemu. Jeśli nie usuniesz wolnej wody z układu i nie zmniejszysz istotnie liczby aktywnych kolonii, zaczną po prostu ponownie rosnąć. Tak naprawdę nigdy nie sterylizuje się układu paliwowego, ale można zmniejszać i kontrolować aktywność biologiczną do poziomu, na którym nie stanowi to problemu. Dostępnych jest wiele dobrych biocydów do proaktywnego stosowania. Nie stosuj podejścia, jakie wielu nazywa „dozowaniem konserwacyjnym”. Są one zazwyczaj stosowane w dawkach poniżej śmiertelnych i faktycznie pogarszają sytuację. Lepszą strategią proaktywną jest okresowe traktowanie systemu dawką zabójczą. Ramy czasowe w tym zakresie można określić za pomocą programu systematycznych testów w celu określenia, jak często system zostaje ponownie zainfekowany. Bardzo ważne jest również wprowadzenie skutecznego programu usuwania wody. Samo takie działanie znacznie zmniejszy przyszłe problemy z zanieczyszczeniem.
W przypadku złych zakażeń zalecamy proces wieloetapowy:
- Opróżnij zbiornik z całej wolnej wody.
- Użyj dużej dawki renomowanego środka biobójczego, aby zastosować terapię „szokową” w skażonym zbiorniku.
- Następnie należy przeprowadzić dokładne czyszczenie zbiornika, wchodząc do niego, szorując boki
i dno, aby usunąć wszystkie pozostałości. - Zapobiegaj nawrotom, stosując regularnie okresową zabójczą dawkę środka biobójczego
do ochrony czystego systemu. - Zamontuj wysoce wydajny system filtrów na wylocie ze zbiornika i/lub przy dystrybutorze, aby zapewnić, że drobnoustroje (żywe lub martwe) nie są przenoszone do Twojego sprzętu, gdzie mogą szybko zatkać filtry pokładowe i tworzyć osady w silniku.
Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami dotyczącymi dawkowania i okresowo sprawdzaj zbiornik, aby mieć pewność, że Twój schemat antybakteryjny działa. Niektórzy operatorzy sprzętu decydują się na pominięcie etapu czyszczenia zbiornika z powodu przestoju, względów kosztowych lub niemożności fizycznego wejścia do zbiornika. W takim przypadku pamiętaj, że możesz obciążyć dużą liczbę filtrów martwymi drobnoustrojami, zanim zbiornik sam się opróżni. Drobnoustroje nie mogą rozmnażać się bez wody. Jeśli zbiornik jest odpowiednio konserwowany i nie zawiera wolnej wody, drobnoustroje nie będą rosnąć.