Rysunek 1: Energooszczędne filtry UltraPleat™ z elektronicznymi spustami kondensatu stosowane do zasilania sprężonym powietrzem wysoce wrażliwych procesów w atmosferze pomieszczeń czystych.
W poszukiwaniu potencjalnych oszczędności zawsze wyróżnia się zaopatrzenie w sprężone powietrze, które jest niezbędne dla przemysłu, ponieważ ta forma energii jest produkowana przez same przedsiębiorstwa; na jej koszty można więc bezpośrednio wpływać.
A ponieważ "diabeł tkwi w szczegółach" w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu, potrzebni są specjaliści na różnych poziomach - od produkcji, poprzez uzdatnianie i dystrybucję, aż po wymaganą jakość sprężonego powietrza w miejscu poboru. Na przykład jednemu z wiodących producentów filtrów udało się w roku finansowym 2021 zaoszczędzić 460 000 kWh energii elektrycznej dzięki ukierunkowanym działaniom w zakresie zasilania sprężonym powietrzem w swoich amerykańskich zakładach (źródło: Donaldson Sustainability Report, Fiscal Year 2021). Działania oszczędnościowe tradycyjnie koncentrowały się na sprężarkach powietrza. Ich zużycie energii elektrycznej jest łatwe do zmierzenia, a rozwój technologiczny sprężarek i ich sterowania wydaje się osiągać granice możliwości w zakresie odpowiednich zasad projektowania w odniesieniu do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną.
Od czego więc zacząć, gdy w dobrze zaprojektowanej sieci sprężonego powietrza (rys. 1) praktykuje się najnowocześniejsze wytwarzanie, dane są rejestrowane cyfrowo, a także skuteczna jest walka z wyciekami?