Zespół wysokociśnieniowego filtra hydraulicznego
Filtry niskociśnieniowe lub po stronie ssawnej
Filtry po stronie ssawnej to zwykle filtry wkręcane, umieszczone pomiędzy zbiornikiem a pompą, które mają za zadanie chronić pompę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Są łatwiejsze w obsłudze i tańsze niż wiele innych typów filtrów. Aby jednak zapobiec zwężeniu przewodu ssawnego pompy, co mogłoby spowodować kawitację, filtry po stronie ssawnej są zwykle znacznie bardziej otwarte (większy rozmiar mikronowy) niż inne filtry „powrotne” lub „ciśnieniowe” o tej samej wartości znamionowej przepływu.
Filtry wysokociśnieniowe
Te filtry, wyglądem przypominające naboje, oczyszczają płyn za pompą, chroniąc drogie elementy, takie jak serwozawory i siłowniki. Filtry wysokociśnieniowe chronią najdroższe elementy obiegu w przypadku poważnej awarii pompy i dlatego są najbardziej krytycznymi filtrami (lub zapewniają najlepszy zwrot z inwestycji) w obiegu. Znajdują zastosowanie w większości branż, od traktorów, przez sprzęt budowlany i górniczy, po leśnictwo.
Wadą filtrów wysokociśnieniowych jest, jak na ironię, wysokie ciśnienie. Obudowy tych filtrów muszą wytrzymywać ciśnienie 450 bar / 6500 psi, więc mogą być wykonane z żeliwa o wysokiej wytrzymałości, co powoduje, że są trudne do przenoszenia i uciążliwe w obsłudze. O ile nie jest używana konfiguracja podwójna i nie są przestrzegane surowe praktyki bezpieczeństwa, rozpoczęcie serwisu filtra wysokociśnieniowego wymaga wyłączenia całego układu hydraulicznego.