Sklep Kontakt

Budujesz gigafabrykę?

Znaczenie identyfikacji przemysłowych systemów kontroli zapylenia w projektowaniu i budowie gigafabryk

Rozwój rynku akumulatorów do pojazdów elektrycznych może stać się dobrą okazją biznesową dla zaradnych producentów ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki gigafabrykom w stanach Nevada, Nowy Jork i Teksas oraz kolejnej zaplanowanej w stanie Georgii, tempo budowy rośnie, ale nadal pozostaje w tyle za budową podobnych rozwiązań w Europie i Chinach.

Jednakże równie ważna jak szybkość budowy jest zgodność z przepisami.

Od systemów wysokiej jakości powietrza w hali produkcyjnej po systemy usuwania pyłu palnego w różnych procesach produkcyjnych – wytyczne, standardy i przepisy dotyczące produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych wraz z branżą stale ewoluują.

Biorąc pod uwagę najnowocześniejszą technologię i sprzęt, rewolucyjne procedury, wykorzystanie potencjalnie niebezpiecznych surowców wraz z pyłem, oparami i cząsteczkami powstającymi w procesie produkcyjnym, okazuje się, że bardziej rygorystyczne standardy leżą w najlepszym interesie wszystkich.

Czas na rozwiązanie tych ważnych kwestii przypada na długo przed rozpoczęciem produkcji – w początkowej fazie projektowania i budowy.

Zbieraj i kontroluj cząstki stałe

W procesie produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych występują chwile, w których do powietrza mogą zostać uwolnione potencjalnie niebezpieczne cząstki, w tym pył litu, kadmu, niklu, kobaltu i aluminium. Dymy spawalnicze powstające w procesie również uważa się za toksyczne; w stosunku do większości z nich istnieją wyznaczone normy zgodności.

Pył z niektórych materiałów może być łatwopalny lub palny. Takie informacje należy odpowiednio zidentyfikować za pomocą analizy zagrożenia pyłem, a następnie odpowiednio nim zarządzać, biorąc pod uwagę wyniki badania DHA.

Istnieje kilka części procesu produkcyjnego, kiedy należy zidentyfikować te problemy i nimi zarządzać, w tym:

  • Mieszanie
  • Powlekanie
  • Transport materiałów
  • obróbka skrawaniem,
  • Obróbka metalu
  • Osuszanie
  • Spawanie
  • Montaż
  • Recykling

Podczas projektowania gigafabryk należy uwzględniać skuteczne rozwiązania umożliwiające prawidłowe zbieranie i kontrolę cząstek stałych na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Skuteczne systemy kontroli zapylenia – od okapów i ławek po wyciągi i kolektory – mają kluczowe znaczenie dla spełnienia norm OSHA, utrzymania czystego i bezpiecznego środowiska pracy oraz zachowania zgodności z wymogami regulacyjnymi dotyczącymi oparów, pyłu i cząstek stałych w miejscu pracy.

Planowanie pomaga zarządzać ryzykiem

Gigafabryka musi spełniać najwyższe standardy, aby produkowane akumulatory były wykonane prawidłowo i tak też działały. Oznacza to, że obiekt i cały znajdujący się w nim sprzęt muszą filtrować pył i inne cząstki, mogące potencjalnie mieć wpływ na jakość akumulatorów.

Jak zauważył Bob Galyen, uznany na całym świecie ekspert w dziedzinie technologii akumulatorów: „W celu zapewnienia właściwej jakości powietrza trzeba zrozumieć wszystkie procesy zachodzące w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Na przykład, jakie problemy należy rozwiązać i w jaki sposób, w których obszarach zakładu występuje dodatnie lub ujemne ciśnienie powietrza i w jakich obszarach występują szkodliwe chemikalia unoszące się w powietrzu. Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo, nie ma miejsca na błędy”.

Dlatego proces wyboru i instalacji skutecznego systemu zbierania pyłów, oparów i mgły rozpoczyna się od dokładnego przeglądu zagrożeń występujących w obiekcie, wybranego rozkładu i procesów. Rozważ te czynniki:

  • Zanieczyszczenie – jaki materiał chcesz zebrać i czy stwarza on jakiekolwiek zagrożenie?
  • Rozkład pracy – czy obszar będzie otwarty, czy podzielony na poszczególne komórki? Czy możliwość rekonfiguracji układu pracy jest ważna?
  • Obszar produkcyjny – czy istnieją ograniczenia dotyczące przestrzeni fizycznej ze względu na rozmiar lub istniejące struktury?
  • Wielkość produkcji – jaka jest maksymalna przewidywana wielkość produkcji, biorąc pod uwagę przewidywaną/możliwą ekspansję?
  • Czas sprawności – który system zapewnia najskuteczniejszy zbiór przy minimalnych przestojach związanych z wymianą filtrów, czyszczeniem i konserwacją?
Inwestuj z góry

Chociaż modernizacja obiektu w odpowiedni sprzęt filtrujący po zakończeniu budowy jest możliwa, znacznie łatwiej – i taniej – jest zrobić to z góry, na początku projektu.

„W wielu przypadkach system wentylacyjny jest duży i ciężki, a jeśli nie zostanie zaplanowany z wyprzedzeniem, budynek może nie mieć odpowiedniej konstrukcji, która uniosłaby taki sprzęt” – mówi Galyen.

Wysoce zautomatyzowane, szybkie procesy produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych mają na celu maksymalizację produktywności, a fabryczne systemy zbierania pyłu, oparów i mgły muszą dotrzymać im kroku. Inwestując w niezawodny sprzęt do zbierania zaprojektowany zgodnie ze specyficznymi wymaganiami obiektu i dbając o jego konserwację, właściciele procesów mogą oczekiwać skutecznej filtracji i środowiska pracy, które spełnia normy.

Skorzystaj z konsultacji, wsparcia i serwisu

Niezależnie od tego, czy szukasz gotowego rozwiązania do kontroli zapylenia, czy po prostu potrzebujesz wskazówek na początek, zaangażuj specjalistów, którzy pomogą Ci:

  • przeprowadzić odpowiednią analizę zagrożenia pyłem
  • wdrożyć odpowiednie systemy wentylacji i filtracji w zakładzie, aby ograniczyć uwalnianie szkodliwych cząstek, w tym pyłu palnego, do powietrza
  • zadbać o zgodność z przepisami w konkretnym zakładzie produkcyjnym
  • udzielając wsparcia i wskazówek, sprawdzając, czy Twój sprzęt działa prawidłowo

 

Ponadto specjaliści mogą pomóc w śledzeniu bieżących badań i inicjatyw dotyczących akumulatorów do pojazdów elektrycznych, takich jak Inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa akumulatorów w pojazdach elektrycznych organizacji NHTSA, która koordynuje badania i inne działania mające na celu eliminowanie zagrożeń bezpieczeństwa związanych z akumulatorami w pojazdach elektrycznych. Tego typu wysiłki mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa w miarę postępu technologii i podnoszenia na ich temat świadomości.

Bezpieczeństwo na każdym kroku

Technologia akumulatorów do pojazdów elektrycznych, jako rozwijająca się branża i opłacalne rozwiązanie w zakresie zielonej energii, pozostanie na rynku, ale tylko pod warunkiem, że produkcja, przechowywanie, użytkowanie i recykling sprzętu będą zgodne z przepisami i odpowiednie, biorąc pod uwagę różne zagrożenia. W przypadku gigafabryk proces ten zaczyna się od wdrożenia zoptymalizowanych rozwiązań w zakresie kontroli zapylenia na wszystkich etapach – od mieszania materiałów katodowych i anodowych po powlekanie, obróbkę skrawaniem, spawanie i montaż.

Pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie dla Twojego zastosowania.

Close