Zielony wodór

W jaki sposób wydajne rozwiązania filtracyjne przyczyniają się do produkcji czystej energii

Perspektywy dotyczące wytwarzania czystej energii za sprawą tego pierwiastka są bardzo obiecujące. Problem stanowią jednak wysokie koszty produkcji, które ograniczają jego wykorzystanie w porównaniu z innymi alternatywami o zerowej lub niskiej emisji węgla. Wydajne technologie filtracji, odtleniania i osuszania mogą zwiększyć poziom produktywności, dzięki czemu zielony wodór posiada potencjał, by stać się bardziej ekonomicznym i konkurencyjnym zasobem.  

Dzięki procesowi produkcji wykorzystującemu odnawialne źródła energii, reforming biogazu i fermentację strumienia odpadów odgrywa ważną rolę w walce z kryzysem klimatycznym. W celu uniknięcia powtarzalności operacji wymaga on przy tym jednak niezwykle wysokiego poziomu czystości produkcji. Oznacza to, że niezawodne i wydajne rozwiązania filtracyjne wykorzystujące zaawansowane technologie mają kluczowe znaczenie dla opracowywania rentownych, wielkoskalowych obiektów, za sprawą których to źródło energii będzie powszechnie stosowane na co dzień.

Jednym z najważniejszych etapów produkcji zielonego wodoru jest usunięcie tlenu z gazu wejściowego w celu wyizolowania tego ekologicznego pierwiastka. Odtleniacze (De-Oxo) to specjalistyczne komponenty zaprojektowane właśnie w tym celu. Nie tylko ułatwiają utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości wodoru, ale także pozwalają uniknąć ryzyka wybuchu. 

Moduły oczyszczające Donaldson mogą łącznie dostarczać wodór o maksymalnym stężeniu O2 wynoszącym 2 ppm (obj.) i maksymalnym stężeniu H2O wynoszącym 1 ppm (obj).

W tym aspekcie produkcji należy zatem wykorzystywać najlepsze dostępne technologie. 

Producenci wodoru powinni zaopatrzyć się nie tylko w wysokiej jakości odtleniacz, ale także osuszacze adsorpcyjne regenerowane na gorąco, które są wykorzystywane w procesie oczyszczania. Urządzenia te mogą odfiltrowywać i osuszać bardzo wilgotne gazy, pomagając jednocześnie zapobiegać niepożądanemu zużyciu wodoru lub gazów oczyszczających w trakcie procesu, co przekłada się na ograniczenie ilości odpadów. Producenci wodoru ponoszą dzięki temu niższe koszty operacyjne, a proces konserwacji przebiega łatwiej. 

Ograniczenie ryzyka dzięki współpracy z doświadczonymi partnerami

Nieodłączne ryzyko związane z produkcją zielonego wodoru wymaga podjęcia współpracy z doświadczonymi i kompetentnymi partnerami, którzy pomogą je zmniejszyć. Przykładowo firma Donaldson zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie, pomagając im znaleźć odpowiednie rozwiązanie wspierające ich programy zgodności z przepisami, np. strefy ATEX. Wszystkie komponenty, od najmniejszego filtra po najbardziej zaawansowany osuszacz adsorpcyjny, należy dokładnie sprawdzić oraz przetestować, aby zagwarantować zgodność z obowiązującymi normami i optymalną wydajność.

 

Kluczowe znaczenie dla efektywności i skalowalności produkcji zielonego wodoru mają rozwiązania cechujące się powtarzalnością konstrukcji, instalacji, konserwacji i eksploatacji. Jednocześnie w miarę rozwoju branży na znaczeniu będą zyskiwać adaptacyjność i wszelkiego rodzaju innowacje. Bardzo istotne znaczenie ma również podjęcie współpracy z kompleksowym dostawcą rozwiązań filtracyjnych, który posiada doświadczenie w dziedzinie alternatywnych źródeł energii.

 

Pomimo obecnych wyzwań związanych z wysokimi kosztami produkcji zielonego wodoru, wdrażanie zaawansowanych technologii w zakresie wydajnej filtracji, odtleniania i osuszania pozwoli znacznie zwiększyć długoterminową rentowność takich rozwiązań w przyszłości. Poprawa efektywności produkcji pomoże ograniczyć konieczne nakłady finansowe oraz spopularyzować zielony wodór jako źródło czystej energii.

 

Z uwagi na ciągły proces udoskonalania oraz realizowane w tym obszarze inwestycje jego potencjał wydaje się nieograniczony. 

Masz więcej pytań na temat tego, w jaki sposób nasze produkty przynoszą korzyści Twojej firmie?

Close