Filtracja procesowa Donaldson — filtracja cieczy, pary i sterylnego powietrza stosowanych w produkcji napojów bezalkoholowych, takich jak soki, woda i napoje gazowane. Filtracja zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia w całym procesie produkcyjnym. Służy do usuwania cząstek stałych z produktu końcowego lub jego składników; powietrze sterylne może być używane do przedmuchania butelek lub odpowietrzenia zbiornika magazynowego, a para może być stosowana do sterylizacji wkładów filtracyjnych i urządzeń.
Ciecze
W zależności od punktu, w którym używana jest woda, wymagana jest filtracja zapewniająca różne poziomy czystości. Duże cząstki stałe większe niż 250 mikronów, takie jak piasek, będą musiały zostać usunięte bez względu na to, czy woda jest używana jako woda użytkowa czy produkcyjna. W wielu przypadkach konieczna będzie dodatkowa filtracja — zwłaszcza jeśli woda będzie używana jako woda stanowiąca składnik.
Często można zobaczyć ciągi filtracyjne, w których znajduje się linia obudów i elementów filtrujących, zaczynając od filtracji zgrubnej, a kończąc na bardzo dokładnej filtracji w miejscu użytkowania. Sterylny filtr można również zastosować jako filtr etapu końcowego tak, aby powstrzymywać wszelkie żywe organizmy, takie jak bakterie, które mają wielkość 0,2 mikrona lub więcej.
Powietrze i gazy
Powietrze i inne gazy są wykorzystywane w kilku punktach procesu produkcji napojów. Można je stosować do przedmuchiwania butelek, aby pomóc w tworzeniu aseptycznego środowiska, do wentylacji zbiornika, aby utrzymać sterylność produktu (podczas opróżniania i/lub napełniania zbiorników) lub w celu dostarczania sterylnego azotu lub dwutlenku węgla.
We wszystkich przypadkach stosowania sprężonego powietrza lub gazu należy usunąć zanieczyszczenia, takie jak olej, wilgoć lub cząstki stałe. Stopień filtracji zależy od procesów i certyfikatów posiadanych w każdym zakładzie produkcyjnym oraz odpowiadających im wymagań. Gazy często stykają się z produktem końcowym lub opakowaniem; dlatego istotne znaczenie ma brak bakterii i konieczne jest, aby gazy te zostały przefiltrowane do stanu sterylności.
Zbiorniki produktu lub składników napojów bezalkoholowych również wymagają sterylności. W niektórych przypadkach nadciśnienie zapewnia gaz obojętny, a konkretnie azot. Możliwe jest występowanie rdzy lub kamienia w rurach używanych do dostarczania azotu do zbiornika; filtr przed zbiornikiem usunie wszelkie potencjalne zanieczyszczenia. Oprócz układu utrzymywania nadciśnienia można również zastosować wentylację zbiornika.
Jest to wlot powietrza umieszczony na szczycie zbiornika produktu/składników z filtrem, który zapewnia sterylne powietrze przedostające się do zbiornika. Wentylacja zbiornika pozwala na oddychanie zbiornika w zależności od potrzeb podczas napełniania i opróżniania, natomiast wkład filtracyjny usuwa pył lub inne zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w otaczającym powietrzu.
Para
Do sterylizacji zazwyczaj stosowana jest para. Sterylne wkłady filtracyjne stosowane do cieczy i gazów muszą być sterylizowane, aby uniknąć wzrostu bakterii w mediach filtracyjnych. Najczęstszym sposobem sterylizacji wkładów jest proces sterylizacji parowej.
Bakterie zwykle nie występują w parze ze względu na wysokie temperatury; zanieczyszczeniami, które mogą jednak pozostawać w parze są rdza i kamień kotłowy. Jeżeli para nie zostanie uzdatniona, istnieje ryzyko, że cząstki te mogą zanieczyścić proces lub produkt końcowy.